Trzymamy kciuki za doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego!

Data: 19.06.2023

Jako pierwsza przewidziana jest obrona p. Aleksandry Żeromskiej. Temat pracy doktorantki to "Wykorzystanie analiz kopalnego DNA (aDNA) do rekonstrukcji filogenezy i ewolucji populacji nornika północnego (Alexandromys oeconomus)”. Opiekę naukową nad rozprawą sprawowali prof. dr hab. Paweł Mackiewicz (Wydział Biotechnologii UWr) oraz prof. dr hab. inż. Adam Nadachowski z  Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Rozprawa została wysoko oceniona przez recenzentów - wszyscy zawnioskowali o jej wyróżnienie.

W czerwcu broni się także p. Adam Markowski, który przygotował pracę pt. "Zastosowanie nowych nanoformulacji bajkaleiny i kwasu ursolowego w celu zwiększenia ich biodostępności i aktywności wobec gruczolakoraka trzustki w badaniach in vitro". Nad rozprawą doktoranta czuwali: dr hab. Jerzy Gubernator, prof. UWr (Wydział Biotechnologii, UWr) oraz prof. dr hab. Joanna Wietrzyk (IITD PAN we Wrocławiu). Recenzenci docenili przygotowanie teoretyczne i umiejętności uczestnika, a także oryginalność metody rozwiązania problemu.

Na początku lipca p. Karolina Wójtowicz będzie bronić pracy pt. "Badanie mechanizmów aktywności przeciwnowotworowej biosurfaktantów". Promotorami doktorantki są: prof. dr hab. inż. Marcin Łukaszewicz (Wydział Biotechnologii UWr) oraz prof. dr hab. inż. Marek Kułażyński (Politechnika Wrocławska). Recenzenci podkreślili interdyscyplinarność rozprawy, wartościowe wyniki pracy oraz dużą aktywność naukową doktorantki, jaka przejawiała się w dorobku publikacyjnym.

Również w lipcu bronić będzie się p. Jarosław Chilimoniuk, który pracował na rozprawą pt "Bioinformatic and experimental analyses of bacterial functional amyloids CsgA and CsgB" pod opieką prof. dr hab. Pawła Mackiewicza (Wydział Biotechnologii UWr) oraz dr. rer. nat. Vytautasa Smirnovasa (Uniwersytet Wileński). Recenzenci zwrócili uwagę na warsztat badawczy uczestnika, ale również na jego aktywność naukową, w tym uzyskiwane granty badawcze i liczne wyjazdy na zagraniczne staże naukowe.