Wszystkich zainteresowanych aplikowaniem w konkursie Twinning HORYZONT-WIDERA-2023, zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym, który odbędzie się 17 marca 2023 r. (piątek) o godz. 11.00 na platformie Zoom. Spotkanie poprowadzą specjaliści z Działu Projektów PWr.
Dostęp do spotkania poprzez link zamieszczony poniżej:
https://pwr-edu.zoom.us/j/97035984941
Informacje o konkursie oraz spotkaniu mogą Państwo uzyskać w Dziale Projektów:
* Anna Piwowar, tel. 71 320 40 38, e-mail: Anna.Piwowar@pwr.edu.pl
Osoby kontaktowe w Sekcji Aplikacji dedykowane konkursowi:
* Magdalena Ćwikowska, tel. 71 340 75 36, e-mail: Magdalena.Cwikowska@pwr.edu.pl
* Monika Betlej, tel. 71 320 22 89, e-mail: Monika.Betlej@pwr.edu.pl
Otwarcie konkursu: 25 kwietnia 2023 r.
Termin składania wniosków: 28 września 2023 r.
Zapowiedzi konkursów na portalu Funding & tender opportunities:
Projekty TWINNING-owe mają na celu znaczne wzmocnienie rozwijającej się instytucji z Polski w określonej dziedzinie badań naukowych poprzez utworzenie powiązań (szkolenia, szkoły letnie, wymiana pracowników, konferencje...) z co najmniej dwiema instytucjami z Unii Europejskiej (lub państw stowarzyszonych z programem Horyzont), które w tym obszarze mają wiodącą pozycję na poziomie międzynarodowym.
W 2023 r. po raz pierwszy konkurs TWINNING podzielony został na dwa pod-konkursy:
* Twinning Bottom-Up (HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02-01) (dowolna dyscyplina naukowa);
* Twinning Green Deal (HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02-02), obejmujący tematy takie jak: Climate research; Green technologies; Renewable energy; Sustainable mobility; Biodiversity research; Sustainable use of natural resources (land, water, air).
Wnioski powinny jasno określać strategię naukową służącą wzmacnianiu doskonałości naukowej i potencjału innowacyjnego w określonym obszarze badań i innowacji, a także jakość partnerów zaangażowanych w realizację projektu.
Pozyskane środki można przeznaczyć na współpracę naukowo-badawczą (max. 30% budżetu) oraz działania networkingowe (wizyty studyjne, wymiany osobowe, szkoły letnie, warsztaty, szkolenia, wspólny udział w konferencjach, upowszechnianie wyników badań, etc.). Celem konkursu jest wsparcie obszaru B+R (badania i rozwój) poprzez upowszechnianie doskonałości naukowo-badawczej i innowacji w krajach tzw. nowej Unii. Podstawą projektu jest współpraca instytucjonalna pomiędzy koordynatorem projektu, tj. jednostką naukową lub badawczą mającą siedzibę w jednym z tzw. widening countries (np. w Polsce), a partnerami projektu - instytucjami o wiodącej pozycji międzynarodowej w danym obszarze badawczym.
Wysokość grantu sugerowana przez KE dla projektu to od 0,8 mln do 1,5 mln EUR. Projekt może trwać maksymalnie 3 lata.