Dział Projektów

LIFE 2020 - Działania na rzecz klimatu

Do projektów realizowanych w ramach LIFE 2020 w systemie TETA EDU stosowane są następujące wzorce:

Wzorzec TETA EDU Działalność
12LB Działalność naukowo - badawcza (505)
12LF

Działalność naukowo - badawcza - wspomagająca (506)

Przydatne dokumenty i linki:

ARTYKUŁ II.22 - PRZESUNIĘCIA BUDŻETOWE

Beneficjenci mogą dostosowywać szacunkowy budżet określony w załączniku III poprzez dokonywanie przesunięć między sobą oraz do wysokości 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych pomiędzy różnymi kategoriami budżetu, jeśli projekt realizowany jest zgodnie z opisem znajdującym się w załączniku II. Dostosowanie to nie wymaga zmiany Umowy zgodnie z art. II.13.

Beneficjenci nie mogą jednak dodawać kosztów związanych z umowami podwykonawczymi nieprzewidzianymi w załączniku I, chyba że takie dodatkowe umowy podwykonawcze zostaną zatwierdzone przez Agencję zgodnie z artykułem II.11.1(d).

ARTYKUŁ II.13 - ZMIANY DO UMOWY

II.13.1 Wszelkie zmiany Umowy wymagają formy pisemnej.

II.13.2 Celem ani skutkiem zmiany Umowy nie może być wprowadzenie do niej zmian, które podważałyby decyzję o przyznaniu dofinansowania lub byłyby sprzeczne z zasadą równego traktowania wnioskodawców.

Jedynie istotne zmiany wymagają formalnej zmiany Umowy i będą akceptowane jedynie w należycie uzasadnionych przypadkach.

II.13.3. Każdy wniosek o zmianę musi:

(a) zostać należycie uzasadniony;

(b) zostać zaopatrzony w odpowiednie dokumenty uzupełniające; oraz

(c) zostać przesłany drugiej stronie w odpowiednim czasie przed wejściem w życie, i w każdym przypadku na jeden miesiąc przed końcem okresu wdrażania.

Litera (c) nie znajduje zastosowania w przypadkach należycie uzasadnionych przez stronę wnioskującą o zmianę, jeżeli druga strona wyrazi na to zgodę.

II.13.4. Wniosek o wprowadzenie zmian w imieniu beneficjentów musi zostać złożony przez beneficjenta koordynującego. Jeżeli wnioskuje się o zmianę beneficjenta koordynującego bez jego zgody, wniosek muszą złożyć wszyscy pozostali beneficjenci i musi mu towarzyszyć opinia beneficjenta koordynującego lub dowód, że zwrócono się o taką opinię na piśmie.

II.13.5 Zmiany wchodzą w życie z dniem podpisania przez ostatnią stronę lub z dniem zatwierdzenia wniosku o zmianę.

Zmiany stają się skuteczne w dniu uzgodnionym przez strony lub, w razie braku takiego uzgodnienia, w dniu wejścia w życie zmiany.

XVI. PRZESUNIĘCIA BUDŻETOWE

Przesunięcia budżetowe w ramach elastyczności, o której mowa w Porozumieniu (art. II.22), powinny zostać uwzględnione w końcowym sprawozdaniu finansowym (tj. w arkuszu Podsumowanie kosztów Zestawienia Finansowego - części, która musi zostać wypełniona przez Beneficjenta Koordynującego).

Beneficjenci mogą wprowadzać zmiany do budżetu poprzez:

- przesunięcia między beneficjentami,

- i do limitu 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych, przesunięcia pomiędzy różnymi kategoriami budżetowymi pod warunkiem, że projekt realizowany jest zgodnie z opisem w Załączniku II.

Należy pamiętać, że przesunięcie środków budżetowych w celu pokrycia kosztów podwykonawstwa, które nie zostało przewidziane w budżecie, wymaga uprzedniego zatwierdzenia danego podwykonawstwa przez Agencję/Komisję.

Zmiany umowy

Wszelkie zmiany lub uzupełnienia Umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności i dla swej skuteczności wymagają zgody Stron.

Zmiany harmonogramu rzeczowo-finansowego:

1. Zmiana Harmonogramu rzeczowo-finansowego wymagają dla swej skuteczności pisemnej zgody NFOŚiGW.

2. Zgoda NFOŚiGW nie jest wymagana w przypadku zmian:

  • do wysokości 1000 zł dokonywanych pomiędzy kwartałami, w ramach tego samego działania lub poddziałania wyszczególnionego w harmonogramie pod warunkiem, że nie wpłynie to na obniżenie efektu ekologicznego
  • polegających na przesunięci kwot pomiędzy działaniami lub poddziałaniami w danym kwartale jeżeli nie wpłynie to na zmianę łącznej kwoty kosztów kwalifikowalnych w danym kwartale oraz łącznej kwoty kosztów kwalifikowalnych dla poszczególnych działań lub poddziałań.

3. Wniosek beneficjenta o zmianę harmonogramu, wymaga uzasadnienia oraz wskazania przewidywanego wpływu wnioskowanej zmiany na realizację Przedsięwzięcia i osiągniecia efektu rzeczowego oraz efektu ekologicznego przedsięwzięcia.

4. W przypadku zmiany harmonogramu Strony zgodnie mogą dokonać w odpowiednim zakresie zmian w harmonogramie wypłat – refundacja.

5. W przypadku podziału realizacji przedsięwzięcia na fazy Beneficjent zobowiązany jest przedstawić:

  • w terminie 10 dni roboczych od daty zaakceptowania przez KE sprawozdania z realizacji Przedsięwzięcia w danej fazie, harmonogram zaktualizowany w zakresie zakończonej fazy,
  • w terminie 10 dni roboczych od daty zaakceptowania przez KE wniosku wraz z budżetem na realizację kolejnej fazy Przedsięwzięcia, wniosek o zmianę niniejszej umowy zawierający uszczegółowienie harmonogramu na następną fazę realizacji zadania oraz szczegółowy opis działań planowanych do realizacji w kolejnej fazie.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję