Dział Projektów

O programie

Horyzont Europa (HE) to dziewiąty Program Ramowy Unii Europejskiej (2021-2027) w zakresie badań naukowych i innowacji. Jest kontynuacją 8 Programu Ramowego znanego jako Horyzont 2020, a jego struktura została oparta na trzech filarach:

horizon_europe_pl_-_inwestycje_ktore_ksztaltuja_nasza_przyszlosc_01.png

W tej części program znalazły się granty I inne formy wsparcia rozwoju kariery naukowej

Granty dla naukowców na różnych etapach kariery:
- ERC Starting Grant,
- ERC Consolidator Grant,
- ERC Advanced Grant.
- Synergy Grants
- Proof of Concept Grant,
- Coordinatio and Support Actions

- Granty indywidualne (MSCA PF – MSCA Postdoctoral Fellowships)
- Sieci Doktoranckie (MSCA DN – MSCA Doctoral Networks)
- Wymiana pracowników (MSCA Staff Exchange)
- Dodatkowe środki na już realizowane projekty (MSCA Cofund).

- Granty umożliwiające bezpłatny dostęp do przeprowadzenia badań w najlepszych europejskich ośrodkach z wykorzystaniem najlepszej aparatury, a także dostęp do specjalistycznych zbiorów (e-infrastruktura)

Dla tej części programu wyznaczonych zostało 6 klastrów czyli obszarów tematycznych określonych przez Komisję Europejską w celu przeciwdziałania wyzwaniom przed jakimi stoi Europa:

- Zdrowie
- Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne
- Bezpieczeństwo cywilne na rzecz społeczeństwa
- Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna
- Klimat, energetyka i mobilność
- Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko.


Typy projektów:

- IA (Innovation Actions) – projekty innowacyjne – dla uczelni I ośrodków badawczych poziom dofinansowania do 100%. Obowiązuje wymóg minimalnego konsorcjum składającego się z 3 instytucji z 3 różnych krajów UE lub krajów stowarzyszonych z programem HE.
- RIA (Research and Innovation Actions) – projekty badawczi-innowacyjne – dla uczelni I ośrodków badawczych poziom Dofinansowanie do 100%. Obowiązuje wymóg minimalnego konsorcjum składającego się z 3 instytucji z 3 różnych krajów UE lub krajów stowarzyszonych z programem HE.
- CSA (Coordinatio and Support Actions) – projekty wspierające – dla uczelni I ośrodków badawczych poziom dofinansowania do 100%. Zasada minimalnego konsorcjum nie obowiązuje.

Projekty realizowane w tej części programu to prace nad przełomowymi technologiami, produktami czy usługami, które mają potencjał tworzenia nowych rynków.

  • Europejska Rada ds. Innowacji (EIC – European Innovation Council)
    -
    Konkursy Pathfinder Open I Pathfinder Challenges – wczesne etapy prac B+R (TRL 1-4).)
    - Konkurs Transition – finansowanie dalszego rozwijania technologii w oparciu o wyniki wcześniej zrealizowanego projektu (TRL 5-6).
    - Accelerator – wsparcie dla pojedynczych MŚP i start-upów.

SZERSZE UCZESTNICTWO I WZMACNIANIE EUROPEJSKIEJ PRZESTRZENI BADAWCZEJ

Program Horyzont Europa zachęca do większego uczestnictwa, zmniejsza lukę w zakresie badań naukowych i innowacji oraz wzmacnia Europejską Przestrzeń Badawczą za pomocą komponentu horyzontalnego ‘Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej’ (Widening participation and strengthening the European Research Area). https://www.kpk.gov.pl/horyzont-europa/szersze-uczestnictwo-i-wzmacnianie-era

Dzieli się on na dwa obszary:

- Zapewnianie szerszego uczestnictwa i rozpowszechnianie doskonałości (Teaming, Twinning, ERA Chairs, COST, NP. Network)
- Zreformowanie i usprawnienie europejskiego systemu badań naukowych i innowacji.

Informacje o Horyzoncie Europa w j. angielskim

Informacje o Horyzoncie Europa w j. polskim

Ważne linki:
- Funding and Tender Opportunities portal

- Krajowy Punkt Kontaktowy

- Regionalny Punkt Kontaktowy (WCTT PWr.)

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję