Dział Projektów

Zasady uczestnictwa

W programie Horyzont Europa mogą uczestniczyć podmioty z całego świata, jednak do finansowania z programu HE są przypisane następujące:

- podmioty z państw członkowskich lub stowarzyszonych;
- podmioty z państw o niskim lub średnim poziomie dochodu narodowego;
- w drodze wyjątku podmioty z innych nie stowarzyszonych krajów trzecich, jeśli dany kraj trzeci został wymieniony w Programie Pracy oraz Komisja Europejska uzna, że uczestnictwo danego podmiotu jest niezbędne do realizacji projektu.

Inne podmioty z nie stowarzyszonych krajów trzecich będą musiały we własnym zakresie pokryć koszty związane z uczestnictwem w projektach Horyzontu Europa.

Większość projektów programu Horyzont Europa jest realizowanych w konsorcjach. Powinny one składać się z minimum 3 niezależnych podmiotów posiadających siedzibę w minimum trzech krajach członkowskich lub stowarzyszonych. Co najmniej jeden z partnerów musi mieć siedzibę w państwie członkowskim.

Odstępstwa: poniższe działania mogą być realizowane przez jeden lub kilka podmiotów, z których jeden musi mieć siedzibę w państwie członkowskim lub stowarzyszonym:
- granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)
- granty Europejskiej Rady ds. Innowacyjności (EIC)
- działania w zakresie mobilności naukowej (MSCA Actions) i w wybranych partnerstwach
- działania koordynacyjne i wspierające (projekty CSA) mogą być realizowane przez jeden lub kilka podmiotów, które mogą mieć siedzibę w kraju członkowskim lub stowarzyszonym lub innym kraju trzecim.

Program Pracy w uzasadnionych przypadkach może wprowadzać dla konkretnych konkursów dodatkowe wymagania.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję