Dział Projektów

SMART - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Nabór w ramach Ścieżki SMART – Projekty realizowane w konsorcjach – skierowany jest do konsorcjów planujących realizację złożonych projektów obejmujących m.in.: prace badawczo- rozwojowe, wdrażanie innowacji, rozwój zaplecza B+R, umiędzynarodowienie działalności, podnoszenie kwalifikacji kadry oraz działania związane z cyfryzacją i zieloną transformacją przedsiębiorstw.

Dla konsorcjów, w których skład wchodzi duży przedsiębiorca lub jednostka naukowa, obowiązkowe jest uwzględnienie modułu badawczo-rozwojowego (B+R). W przypadku konsorcjów bez takich podmiotów, obowiązkowym elementem projektu jest moduł B+R lub moduł wdrożenia innowacji. Pozostałe moduły są fakultatywne i mogą być realizowane zgodnie z potrzebami i charakterem projektu. W realizacji każdego modułu może uczestniczyć maksymalnie trzech członków konsorcjum.

Wyniki prac badawczo-rozwojowych mogą być wdrażane w ramach modułu innowacyjnego lub ze środków własnych wnioskodawców. Projekt musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo. Organizacja badawcza i organizacja pozarządowa mogą być wyłącznie konsorcjantami. Organizacja badawcza może wziąć udział wyłącznie w realizacji modułu B+R.

Koszty kwalifkowane - NCBR

Wzorzec TETA EDU Działalność
11FG DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWO-BADAWCZA-PROGRAMY STRUKTURALNE (507)

W przypadku wykonywania przez dany personel jakichkolwiek zadań związanych z zarządzaniem, nadzorem lub koordynacją projektem badawczo-rozwojowym będącym przedmiotem modułu B+R lub zarządzeniem modułem B+R lub zarządzaniem projektem (składającym się także z innych modułów niż moduł B+R), koszt jego wynagrodzenia jest niekwalifikowalny w kategorii Personel projektu. Koszt wynagrodzenia takich osób (np. kierownika zarządzającego modułem, kierownika modułu B+R), niezależnie od wymiaru zaangażowania w czynności zarządcze i łączenie ich z zadaniami badawczymi, również na podstawie innej formy zaangażowania w ramach projektu, stanowi w całości wydatek kwalifikowalny w kategorii 3.3.9 Koszty pośrednie (ogólne).

1. Łączna kwota dofinansowania w formie zaliczki nie może przekroczyć 90% całkowitej kwoty dofinansowania Projektu pomniejszonej o kwotę przyznanej pomocy de minimis określonej w załączniki I do Umowy i powinna zostać w całości rozliczona najpóźniej do końca okresu kwalifikowalności wydatków dla Projektu, o którym mowa w § 5 ust. 1.

2. Łączna kwota nierozliczonych transz zaliczki na dzień zatwierdzenia kolejnej transzy zaliczki nie może przekroczyć 40% całkowitej kwoty dofinansowania Projektu pomniejszonej o kwotę przyznanej pomocy de minimis określonej w załączniki I do Umowy .

3. Warunkiem otrzymania kolejnej transzy zaliczki jest rozliczenie przez Beneficjenta co najmniej 70% wszystkich przekazanych dotychczas transz zaliczki.

4. Rozliczenie transzy zaliczki powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania transzy i polega na wykazaniu we wniosku o płatność:

1) faktycznie poniesionych wydatków kwalifikowalnych rozliczających transzę zaliczki31, nie ponoszonych w ramach pomocy de minimis lub

2) faktycznie poniesionych wydatków w kategorii/ach wydatków, w odniesieniu do których została naliczona stawka ryczałtowa lub

3) osiągniętych wskaźników produktu lub wykonanych zadań w przypadku kwot ryczałtowych32 lub

4) wykonania zadań i osiągnięcia wskaźników produktu w przypadku stawek jednostkowych lub

5) na zwrocie niewykorzystanych środków.

5. Warunkiem wypłaty dofinansowania jest złożenie przez Beneficjenta prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku o płatność oraz jego zatwierdzenie przez Instytucję.

1. Beneficjent składa wnioski o płatność za pośrednictwem CST2021 nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

2. Brak poniesienia wydatków nie zwalnia Beneficjenta z obowiązku składania wniosków o płatność z wypełnioną częścią sprawozdawczą opisującą przebieg realizacji Projektu, w tym raportowania w zakresie wskaźników oraz opisaniem spełnienia zasad horyzontalnych.

3. Płatność końcowa następuje pod warunkiem zrealizowania zakresu rzeczowego i finansowego Projektu, lub uznania Projektu za zakończony przez Instytucję, złożenia wniosku o płatność końcową oraz jego zatwierdzenia przez Instytucję, z zastrzeżeniem postanowień § 9 ust. 7-8 Umowy oraz § 1 ust. 6 i 7 załącznika 1 do Umowy.

1. Beneficjent zobowiązuje się zachować trwałość Projektu, o której mowa w art. 65 rozporządzenia ogólnego, tj. przez okres 3 lat (dla MŚP)/5 lat (dla innych niż MŚP) od zakończenia realizacji Projektu z uwzględnieniem szczegółowych warunków realizacji modułów określonych w załączniku nr 1 do Umowy.

2. Beneficjent może za zgodą Instytucji zbyć lub dokonać likwidacji środka trwałego nabytego z wykorzystaniem dofinansowania, który z uwagi na postęp technologiczny stał się przestarzały. W takim przypadku Beneficjent jest zobowiązany kupić ze środków własnych inny środek trwały o parametrach technicznych i funkcjonalnych nie gorszych od zbywanego środka trwałego, w terminie 3 miesięcy od dnia sprzedaży lub likwidacji środka trwałego nabytego z wykorzystaniem dofinansowania, dzięki któremu możliwa będzie realizacja Projektu oraz utrzymanie celu zrealizowanego Projektu. W przypadku, kiedy wartość nowo zakupionego środka trwałego będzie niższa niż zbywanego środka trwałego, Beneficjent zobowiązany będzie do zwrotu wypłaconego dofinansowania odpowiednio do wartości kosztów kwalifikowanych uwzględnionych w ramach nowo zakupionego środka trwałego, w terminie 7 dni od dnia jego zakupu. Postanowienia § 10 ust. 1 stosuje się odpowiednio. Postanowienie stosuje się odpowiednio do utraty środka trwałego.

3. Beneficjent w terminach wskazanych przez Instytucję jest zobowiązany do składania corocznie oświadczenia o efektach Projektu potwierdzającego wypełnianie obowiązku, o którym mowa w ust. 1.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję