Dział Projektów

INTERREG POLSKA-SAKSONIA

Celem Programu jest pogłębienie współpracy dla przezwyciężania barier rozwojowych na pograniczu polsko-saksońskim. Program wspiera transgraniczne projekty, które przyczyniają się do rozwiązania zbieżnych problemów i podejmują wyzwania dotyczące rozwoju polsko–saksońskiego pogranicza.

Zasięg terytorialny:

po stronie polskiej - 9 powiatów podregionu jeleniogórskiego w województwie dolnośląskim: bolesławiecki, jaworski, kamiennogórski, karkonoski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski oraz m. Jelenia Góra -  powiat żarski w województwie lubuskim;

po stronie niemieckiej - dwa powiaty (Landkreise) Wolnego Państwa Saksonia: - powiat Görlitz, - powiat Bautzen.

Dofinansowanie (refundacja): dla polskich i niemieckich partnerów – do 80% kosztów kwalifikowalnych

Partnerstwo: w projektach musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden partner z Saksonii

Podręcznik Programu

Materiały szkoleniowe

Promocja i informacja

Kurs EURO do raportów

Wzorzec TETA EDU Działalność
11PS DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWO-BADAWCZA-WSPOMAGAJĄCA (506)
11IG DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWO-BADAWCZA-PROGRAMY STRUKTURALNE (507)

Nie jest możliwa zmiana sposobu rozliczania kosztów personelu wskazanego we wniosku o dofinansowanie w ramach zmian w projekcie.

pl-sn_do_200_tys.png

pl-sn_powyzej_200_tys.png

Raportowanie z postępów w realizacji projektu, a także wszelka wymiana informacji pomiędzy partnerem wiodącym a Wspólnym Sekretariatem oraz między partnerami projektu a Kontrolerem Krajowym jest prowadzona z wykorzystaniem CST2021.  

Zakres częściowego wniosku o płatność:

1) Postęp rzeczowy:

a) Przedstawienie przeprowadzonych w danym okresie raportowania działań projektowych w poszczególnych zadaniach;

b) Problemy w realizacji projektu (opcjonalnie)

c) Planowany przebieg realizacji projektu (opcjonalnie)

2) Wskaźniki produktu

3) Zestawienie wydatków: do wyliczenia bezpośrednich wydatków projektowych (rozliczanych jako koszty rzeczywiste)- kategorie kosztów: koszty ekspertów zewnętrznych i koszty usług zewnętrznych; koszty wyposażenia; koszty infrastruktury i robót, koszty personelu, jeśli rozliczane jako koszty rzeczywiste

4) Uproszczone metody rozliczania kosztów:

a) Kwota ryczałtowa (koszty przygotowawcze)

b) Stawki ryczałtowe (zadanie: koszty pośrednie)

3) Źródła finansowania

5) Zwroty / korekty

6) Dochód w projekcie: nie dotyczy!

7) Oświadczenia, podsumowanie, załączniki

Załączniki do częściowego wniosku o płatność:

  • Lista produktów i wskaźników projektu
  • Umowa partnerska (tylko do 1 częściowego wniosku o płatność)
  • Harmonogram płatności (zaktualizowany plan wydatków projektowych w podziale na następujące po sobie kwartały)

KURS EURO w raportach

Konwersja na euro wydatków poniesionych przez beneficjentów w innych walutach odbywa się z wykorzystaniem miesięcznego obrachunkowego kursu wymiany stosowanego przez Komisję Europejską w miesiącu, w którym wydatki zostały przedłożone do weryfikacji Kontrolerowi z art. 23 (zgodnie z art. 28 lit. B rozporządzenia UE nr 1299/2013).

Kurs EURO do raportów

TERMINY

pl-sn_terminy.png

pl-sn_proces.png

Co do zasady projekty powinny być realizowane zgodnie z planem realizacji przedstawionym w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie (i załącznikach do wniosku). Zmiany nie mogą powodować zmian celów projektu.

Zmiany można podzielić na:

  • Zmiany porządkowe wymagają pisemnego poinformowania WS (jeśli zmiana dotyczy partnera projektu – za pośrednictwem partnera wiodącego);
  • Zmiany techniczne wymagają wcześniejszej koordynacji pomiędzy partnerami projektu i pisemnego poinformowania WS przez partnera wiodącego (w ciągu roku możliwe są 4 zmiany techniczne);
  • Zmiany merytoryczne wymagają wcześniejszej koordynacji pomiędzy partnerami projektu, pisemnego wniosku o zmianę od partnera wiodącego do Wspólnego Sekretariatu, a następnie decyzji Wspólnego Sekretariatu i/lub Instytucji Zarządzającej  (o zmiany merytoryczne można wnioskować maksymalnie 2 razy w roku). 

Jeden wniosek o zmianę dla projektu może zawierać kilka zmian dotyczących także różnych partnerów projektu – wszystkie takie zmiany ujęte w jednym wniosku o zmianę są traktowane łącznie jako jedna zmiana (w ramach dostępnego limitu, jeśli dotyczy). Jeśli we wniosku o zmianę ujęta jest przynajmniej jedna zmiana o charakterze merytorycznym, cały wniosek o zmianę jest traktowany jako zmiana merytoryczna. 

Projekty Międzynarodowe Współfinansowane

Przedmiotem programu jest wsparcie uczestnictwa podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w projektach międzynarodowych obejmujących badania naukowe lub prace rozwojowe, współfinansowanych ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, realizowanych we współpracy z partnerami zagranicznymi, w tym w projektach obejmujących badania realizowane na wielkich urządzeniach badawczych zlokalizowanych poza granicami kraju, w ramach:

  • programów badawczych Unii Europejskiej;
  • innych międzynarodowych programów, inicjatyw lub przedsięwzięć badawczych.

W ramach programu mogą być finansowane koszty projektu do wysokości 90% kosztów kwalifikowalnych ponoszonych przez wnioskodawcę na realizację projektu ze środków krajowych.

W ramach programu o finansowanie mogą wnioskować podmioty realizujące projekty obejmujące badania realizowane na wielkich urządzeniach badawczych zlokalizowanych poza granicami kraju. W przypadku takich projektów wartość dostępu do wielkiego urządzenia badawczego zlokalizowanego za granicą, stanowiąca wkład ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi musi być wyrażona kwotowo.

Podmioty realizujące projekty w ramach innych (niż unijne) międzynarodowych programach, inicjatywach lub przedsięwzięciach badawczych mogą wnioskować o finansowanie w ramach programu, jeżeli finansowanie projektu ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi nie jest mniejsze niż 30% kosztów udziału wnioskodawcy w projekcie ogółem.

 

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję