Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.
Program składa się z modułów:
„Popularyzacja nauki” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na:
- popularyzacji osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych oraz na promocji nauki,
- organizacji przedsięwzięć ukazujących przydatność wiedzy naukowej w codziennym życiu,
- organizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej,
- popularyzowaniu innowacyjnych rozwiązań w nauce i szkolnictwie wyższym;
„Wsparcie dla bibliotek naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na utrzymaniu zasobów bibliotecznych o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa, ich opracowywaniu i udostępnianiu w postaci elektronicznej.
Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:
- którego okres realizacji wynosi maksymalnie 24 miesiące;
- który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
- którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.
Budżet:
Wysokość dofinansowania ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę wynosi w przypadku modułu:
- „Popularyzacja nauki” – nie więcej niż 1 000 000 zł,
- „Wsparcie dla bibliotek naukowych” – nie więcej niż 250 000 zł – przy czym dofinansowanie to nie może stanowić więcej niż 90% całkowitego kosztu realizacji projektu.
Zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki, każda uczelnia uprawniona jest do złożenia maksymalnie 3 wniosków w module Popularyzacja nauki i 3 wniosków w module Wsparcie dla bibliotek naukowych. W związku z tym Dział Projektów prosi Jednostki zainteresowane aplikacją wniosków o zgłaszanie chęci uczestnictwa w naborze w terminie do dnia 15 maja br. na adres e-mail: justyna.abel@pwr.edu.pl lub anna.korotusz-mirecka@pwr.edu.pl
W sytuacji, kiedy do DPJ wpłynie więcej niż 3 zgłoszenia z danego modułu, zastrzegamy konieczność wprowadzenia procedury preselekcji.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/nauka/spoleczna-odpowiedzialnosc-nauki-ii