Podstawową formą realizacji projektów w programie Horyzont Europa nadal pozostaje finansowanie na podstawie kosztów rzeczywistych. Jednakże, w coraz większym stopniu beneficjenci mają do czynienia również z projektami rozliczanymi ryczałtowo (lump sum).
Aby umożliwić ewaluatorom orientację w poziomie wynagrodzeń oraz ocenę, czy budżet przedstawiony we wniosku projektowym jest rozsądny i zasadny, Komisja Europejska przygotowała dashboard ( https://webgate.ec.europa.eu/dashboard/sense/app/8137d1f5-1742-48cb-91be-9ddef367eab1/sheet/4304a311-3099-4fe1-97ed-41f6f2782651/state/analysis ) który stanowi wskazówkę (punkt odniesienia) dla ewaluatorów oceniających budżety projektów typu lump sum.
Warto zauważyć, że dla tej części polskich beneficjentów, którzy wprowadzili odpowiednie regulaminy wynagradzania i w programie Horyzont Europa stosują system project-based remuneration, czyli wypłacają dodatki związane z realizacją projektów, historyczne dane ujęte w dashboardzie nie będą adekwatne do bieżącej sytuacji
W przypadku zatem, gdy aktualne wynagrodzenia przekraczają wartości widoczne w dashboardzie przygotowanym przez Komisję Europejską (taki przypadek jest na PWR), zaleca się, aby w zakładce komentarza w szczegółowej tabeli budżetowej zamieścić uzasadnienie stawek miesięcznych wyższych, niż stosowane poprzednio. W treści uzasadnienia należy wskazać, że zwiększony poziom wynagrodzeń wypłacanych w danej instytucji związany jest z wdrożeniem stosowania dodatków projektowych zgodnie z systemem project-based remuneration.
https://www.kpk.gov.pl/finansowanie-ryczaltowe-lump-sum-w-projektach-horyzontu-europa