Dział Projektów

Stypendia Marie Curie w 6 PR

W ramach 6 Programu Ramowego utworzony został program stypendialny, którego patronką została Maria Curie. Program ten wchodzi w skład tzw. Human Resources and Mobility (Zasoby Ludzkie i Mobilność). W okresie najbliższych 4 lat (2003-2006) Komisja Europejska przeznaczyła na jego realizację 1,58 miliarda euro, co stanowi ok. 9% budżetu 6 PR. W skład programu wchodzi 12 różnych rodzajów stypendiów Marie Curie, w ramach których finansowane mogą być wszystkie dziedziny naukowe i tematy badawcze, które mają znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej (a nie koncentrują się na potrzebach jednego kraju).

Stypendia Marie Curie przeznaczone są dla naukowców, którzy mają przynajmniej tytuł magistra. Oznacza to, że nie mogą z nich skorzystać studenci studiów magisterskich czy licencjackich, nawet jeśli prowadzą badania. Kolejną ważną zasadą tego programu jest tzw. mobilność, czyli możliwość uzyskania stypendium pod warunkiem, że wyjedziemy z kraju i przez jakiś czas (minimum 2 miesiące, maximum 3 lata – zależnie od rodzaju stypendium) będziemy pracować poza jego granicami (w krajach UE*, w krajach stowarzyszonych** z 6 PR lub w krajach trzecich*** – zależnie od rodzaju stypendium).

Stypendyści Marie Curie mogą pochodzić z uniwersytetów, przemysłu (w tym z MŚP), instytucji badawczo-rozwojowych. Zniesiona została bariera wiekowa. Kryterium udziału w różnych rodzajach stypendiów jest doświadczenie naukowe. Wyróżnia się dwie grupy naukowców uprawnionych do ubiegania się o różne rodzaje stypendiów:

1.Początkujący naukowiec:

  • to osoba, która posiada dyplom magistra
  • nie ma tytułu doktora
  • ma do 4 lat (full-time equivalent) doświadczenia w pracy badawczej po uzyskaniu tytułu magistra. Nie jest istotne kiedy rozpoczęło się swoją naukową karierę, ani też z jakimi przerwami i gdzie się ją realizowało.

2. Doświadczony naukowiec:

  • to osoba, która ma co najmniej 4 lata doświadczenia (full-time equivalent) w prowadzeniu prac naukowych po uzyskaniu tytułu magistra
  • lub osoba, która ma tytuł doktora

Stypendia Marie Curie można podzielić na 2 grupy:

  • stypendia instytucjonalne (host driven actions): projekt przygotowuje instytucja lub instytucje
  • stypendia indywidualne (individual driven actions): projekt przygotowuje stypendysta w porozumieniu z instytucją goszczącą (host institution)

Krótki przegląd wszystkich stypendiów Marie Curie znajduje się tutaj: Rough Guide to Marie Curie Actions http://ec.europa.eu/research/fp6/mariecurie-actions/pdf/mcguide_en.pdf

 

 

* – UE: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy

** – Kraje stowarzyszone z 6 PR: Bułgaria, Rumunia, Turcja, Islandia, Izrael, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria

*** – Kraje trzecie: wszystkie inne kraje nie wymienione w dwóch powyższych kategoriach (np. USA, Japonia, Argentyna, RPA, Korea Południowa, Maroko, Indie, Ukraina, Rosja itp.)

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję