Dział Projektów

Societal Challenges

W ramach priorytetu Wyzwania społeczne - Societal Challenges realizować można projekty badawcze i innowacyjne odpowiadające na konkretne potrzeby społeczeństwa europejskiego:

1. Zdrowie, zmiany demograficzne, komfort życia codziennego (Health, Demographic Change and Wellbeing) – celem jest zapewnienie wszystkim obywatelom zdrowia, dobrostanu i wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz utrzymanie aktywności i niezależności ludzi starszych.

2. Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz i wód śródlądowych, biogospodarka (Food Security, Sustainable Agriculture and Forestry, Marine and Maritime and Inland Water Research and the Bioeconomy) – celem jest zapewnienie optymalnego i odnawialnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz stworzenie zrównoważonych systemów produkcji i przetwarzania przy minimalizacji odpadów, marnotrawstwa, wpływu na środowisko i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.

3. Bezpieczna, czysta i wydajna energia (Secure, Clean and Efficient Energy) – celem jest wsparcie niezawodnych, zrównoważonych i konkurencyjnych systemów energetycznych, stworzenie których wymaga zmierzenie się z takim problemami jak ograniczone zasoby, rosnące potrzeby energetyczne i zmiany klimatu.

4. Inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport (Smart, Green and Integrated Transport) – celem jest stworzenie europejskiego system transport, który będzie efektywnie wykorzystywał zasoby, był przyjazny dla klimatu i środowiska, był bezpieczny i korzystny dla obywateli, gospodarki i społeczeństwa.

5. Działania dotyczące klimatu, środowiska, efektywnej gospodarki zasobami i surowce (Climate Action, Environment, Resource Efficiency and Raw Materials) – celem jest zapewnienie ekosystemowi i społeczeństwu adaptacji do zmian klimatu i innych zmian środowiska, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i ekosystemem, zrównoważone wydobycie i zużycie surowców godzące rosnącą wielkość populacji i ich potrzeb oraz ograniczone zasoby naturalne.

6. Europa w zmieniającym się świecie-integracyjne, innowacyjne i refleksyjne społeczeństwa (Europe in a changing world - Inclusive, innovative and reflective societies) – celem jest ożywienie gospodarcze oraz zrównoważony i długoterminowy wzrost, współpraca między państwami, odwrócenie nierówności w Europie, przeciwdziałanie wykluczeniom, dyskryminacji i nierównościom, lepsze zrozumienie europejskiej różnorodności kulturowej i społecznej.

7. Bezpieczne społeczeństwa - ochrona wolności i bezpieczeństwa Europy i jej obywateli (Secure societies - Protecting freedom and security of Europe and its citizens) – celem jest ochrona obywateli, gospodarki, społeczeństwa, infrastruktury, usług, dobrobytu, stabilności politycznej, zwiększenie odporności społeczeństwa na wypadek klęsk naturalnych i katastrof spowodowanych przez człowieka, opracowanie nowych narzędzi zarządzania kryzysowego, opracowanie nowych rozwiązań w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, walka z przestępczością i terroryzmem, poprawa bezpieczeństwa granic, zapobieganie konfliktom i budowanie pokoju, zapewnienie cyber-bezpieczeństwa.

 

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję